העברת זכויות

העברת זכויות במקרקעין המוקצים על ידי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), זהו מהלך הכרוך בשורת פעולות והגשת מסמכים שונים לרשות. העברת הזכויות תוכל לקבל תוקף רק לאחר אישור רמ"י.

 

מהי העברת זכויות במקרקעין?

ניהול קרקעות מדינת ישראל, קק"ל ורשות הפיתוח, נעשה בידי רשות מקרקעי ישראל- ובקיצור רמ"י. רמ"י מקצה מקרקעין ללקוחות פרטיים, לחברות, לעמותות ועוד, לצורך מגוון שימושים – החל ממגורים ועד למסחר, תעשייה, חקלאות ועוד. העברת זכויות הינה פעולה במסגרתה בעל זכויות מעביר את זכויותיו, בחלקן או במלואן, לגורם אחר, אם בתמורה ואם ללא תמורה. פעולה זו מחייבת קבלת אישור מרמ"י, המנהלת את הקרקע כאמור.

 

מעביר הזכויות לא יידרש לאישור רמ"י כשמדובר בנכסים הבאים:

  • נכסי מגורים מהוונים במגזר העירוני, שרשומים בטאבו, וקיימת לגביהם הערה בנסח הרישום, לפיה אין מגבלות בהעברת זכויות וירושה.
  • נכסי מגורים מהוונים בבנייה רוויה במגזר העירוני, שמנוהלים ע"י החברות: עמידר, רסקו, עמיגור, שיכון ובינוי, אזורים ומשה"ב. 

 

מה נדרש כדי לקבל את אישור רמ"י להעברת זכויות?

כדי לקבל את הסכמת רמ"י להעברת זכויות יש להגיש לה את כלל המסמכים כפי שמפורטים בנוהל מס' 90.03B. כמו כן, במידה והנכס אינו מהוון, יש לשלם לרמ"י דמי הסכמה, המהווים את חלקה בעליית ערך הקרקע בתקופה שבין רכישת הזכויות לבין העברתן. במקרי העברת זכויות לקרובי משפחה ויורשים, מעביר הזכויות לא יחויב בתשלום דמי הסכמה.

 

העברת זכויות במקרקעין הינו נדבך משמעותי ביותר במסגרת עסקאות נדל״ן. העברת זכויות מצריכה דיוק ומעקב שוטף אחר התיק המטופל וזו היא למעשה הגושפנקא לכך שהנכס עבר בעלות וכעת נרשם בטאבו/במנהל/בחרה משכנת על שם הקונה. עורך דין ונוטריון ירין חסון הוביל וניהל באחריות ומקצועיות רבה מאות עסקאות נדל״ן לאורך השנים, תוך הפעלת יצירתיות, מציאת פתרונות מס יעילים אשר חסכו סכומי כסף רבים ללקוחותיו והשגת תוצאות מיטביות.

עו"ד ירין חסון
עו"ד ונוטריון ירין חסון
דיני מקרקעין, משפט מסחרי, דיני משפחה
לייעוץ מיידי
08-6233-274

צרו קשר

תחומי עיסוק קשורים