חוזי דירות יד ראשונה ושניה

רכישת דירה יד ראשונה או יד שנייה היא לרוב העסקה הגדולה ביותר בחיינו, והינה בעלת היבט כלכלי משמעותי. המרכיב העיקרי במסגרת עסקה זו הוא עריכת חוזה דירה יעיל המנוסח בצורה מיטבית ובצורה כזאת שלא משאירה פירצות.

 

מהו חוזה דירה?

חוזה דירה הינו הסכם שנערך בין קונה הדירה לבין מוכר הדירה, שיכול להיות קבלן כשמדובר בדירה יד ראשונה או אדם פרטי כשמדובר בדירה יד שנייה. מכיוון שמדובר במרכיב המרכזי בעסקת הרכישה/מכירה, חשוב לשים לב לכל סעיפי החוזה, לבחון אותם לעומק ולעגן את כלל ההסכמות בין הצדדים בצורה מפורטת, כדי למנוע מחלוקות ופרשנויות.

 

לפני שחותמים – בודקים היטב את הדירה

בין אם אתם מתכוננים לחתום על חוזה דירה מקבלן או על חוזה קניית דירה יד שנייה – יש לבצע בדיקות מקדימות פיזיות בנכס, בכדי לוודא שאין בו ליקויים בעייתיים. בכל חשד העולה מהנכס יש לערב את עו״ד המטפל בעסקה ולוודא את מצב הדברים. 

 

סעיפים חשובים בחוזי דירות יד ראשונה ושנייה

בעריכת חוזה דירה, הכל צריך להיעשות עפ"י דרישות הצדדים ורצונותיהם. עם זאת, קיימים מספר סעיפי מפתח שחשוב לכלול אותם בכל חוזה דירה:  

  • פרטי הצדדים להסכם.
  • מועד מסירת החזקה בדירה.
  • אופן ומועד התשלומים.
  • פרטי משכנתא באם קיימת כזו על הדירה.
  • הפרת חוזה  – הסעדים שיעמדו לרשות הצדדים במקרה כזה.
  • נספחים כגון: ייפויי כוח, נסח טאבו ועוד. 

 

תחום חוזי דירות יד ראשונה ושניה הינו תחום מורכב ביותר, המצריך יצירתיות רבה בניהול מו״מ יעיל לצורך סגירת העסקה והובלתה. זהו התחום בו מוגשות הכי הרבה תביעות רשלנות כנגד עורכי דין המנסים להתיימר להבין בתחום, מתוך מחשבה כי הנושא פשוט, אך מגלים כי ההפך הוא הנכון. עורך דין ונוטריון ירין חסון הוביל באחריות ומקצועיות רבה מאות עסקאות נדל״ן לאורך השנים, תוך הפעלת יצירתיות, מציאת פתרונות מס יעילים אשר חסכו סכומי כסף רבים ללקוחותיו והשגת תוצאות מיטביות.

עו"ד ירין חסון
עו"ד ונוטריון ירין חסון
דיני מקרקעין, דיני משפחה, משפט מסחרי
לייעוץ מיידי
08-6233-274

צרו קשר

תחומי עיסוק קשורים