פיצויי פיטורים

במשק הישראלי, כמו בכל העולם, מתקיימים פיטורי עובדים או התפטרותם מסיבות שונות ומגוונות. כך, אנשים רבים מוצאים עצמם לפתע ללא עבודה ומאבדים את מקור פרנסתם לפרק זמן מסוים. פיצויי פיטורים המהווים זכות בסיסית של כל עובד, הינם מעין מענק הסתגלות המאפשר לעובד להנות מהכנסה בפרק זמן זה, בו הוא מחוסר עבודה, וכמו כן מאפשרים לעובד לבצע בחירות הנוגעות לעתידו התעסוקתי מבלי לפחד לעזוב את מקום עבודתו הקודם ללא הכנסה כספית בתקופה שכזו. כך פיצויי פיטורים מהווים רשת ביטחון כלכלית בזמן שבו העובד בוחר מחדש את תחום העיסוק המועדף עליו או בוחר מקום עבודה חדש. 

 

מה הם פיצויי פיטורים?

פיצויי פיטורים הם זכות העומדת לטובת כל עובד שעבד במקום כלשהו ברציפות במשך שנה או מעבר לכך ופוטר או התפטר. הזכאות לפיצויי פיטורים בישראל מעוגנת בחוק פיצויי פיטורים, תשכ"ג-1963. זכות פיצויי הפיטורים נקנית בכספי העובד והמעביד, המפרישים לאורך תקופת ההעסקה את חלקם היחסי לקרן פנסיה הכוללת רכיב פיצויים. 

 

פיצויי פיטורים עלולים להוות סוגיה בעייתית

פיצויי פיטורים הם תחום שלם במסגרת דיני העבודה, הטומן בחובו בעיות שונות. כך לדוגמה, ישנם מעסיקים אשר בניגוד לחוק אינם מפרישים את חלקם, אם מתוך חוסר יושרה ואם מתוך כוונה להפריש פיצויי פיטורים בתום תקופת העסקה, במקום בכל חודש בחודשו, אך נקלעים בהמשך בדרך למשברים כלכליים הגורמים להם לנסות שלא לעמוד בהתחייבותם. במקרה כזה, כשמגיע יום הפיטורים, העובד עלול להינזק במידה והמעביד לא ישלם לו את הפיצויים או ישלם רק חלק מהם. לפיכך, עובד חייב להיות מודע לשיעור פיצויי הפיטורים המגיעים לו ולתנאי מימוש זכאותו לקבלם. כך יוכל למנוע או להפחית את שיעור הפגיעה בזכויותיו.

 

תביעה לפיצויי פיטורים

עובד הנתקל במעסיק שמסרב לשלם לו פיצויי פיטורים, יוכל להגיש תביעה ולפעול במסגרת דיני העבודה והזכויות אשר מוקנות לו על פי חוק. 

 

עו״ד ונוטריון ירין חסון הינו בעל ניסיון רב בניהול והגשת תביעות של עובדים כנגד מעסיקים, אשר פגעו בזכות לפיצויי פיטורים המגיעה לעובדיהם. נסיונו הרב של ירין, הן בליווי עובדים והן בליווי מעסיקים, לימד אותו לאורך השנים כיצד לפנות למעסיקים בחסות החוק והפסיקה, ולדרוש ולקבל את שמגיע לעובדיהם לשעבר על פי חוק. במידת הצורך ירין מגיש תביעות בבית דין לעבודה עבור לקוחותיו, ועומד על זכותם החשובה לפיצויי פיטורים. 

עו"ד ירין חסון
עו"ד ונוטריון ירין חסון
דיני עבודה, משפט מסחרי, דיני משפחה
לייעוץ מיידי
08-6233-274

צרו קשר

תחומי עיסוק קשורים