שכר עבודה וזכויות סוציאליות

לכל עובד ועובדת בישראל מגיע תשלום של שכר עבודה וכן זכויות סוציאליות שונות המתווספות לשכר. השכר והזכויות הסוציאליות באים להבטיח כי העובדים יוכלו להתקיים בכבוד ולשמור על רווחה ואורח חיים תקין, אף במקרים בהן הם עוזבים את עבודתם בשל פיטורים (ראה מאמר פיצויי פיטורים) או בשל פרישה לפנסיה. 

 

הגדרת שכר העבודה ומרכיביו

שכר עבודה הוא תשלום הניתן לכל עובד בתמורה לעבודתו, ונועד לאפשר לו להתפרנס בכבוד ולספק את צרכיו וצרכי משפחתו. במרכיבי שכר העבודה נכללים הן התגמול הבסיסי עבור ביצוע העבודה עפ"י מה שהוסכם בין העובד למעביד, והן זכויות סוציאליות ותוספות שכר שמגיעות לעובד מתוקף חוקי המגן (ראה מאמר דיני עבודה), הסכם אישי/קיבוצי או צו הרחבה. תוספות אלו משתנות עפ"י הוותק, המצב האישי והיקף המשרה של העובד.  

 

מה הן זכויות סוציאליות?

במסגרת דיני העבודה בישראל מוקנות לעובדים זכויות סוציאליות בנוסף לשכר העבודה. בין הזכויות הללו נמנות: דמי מחלה, דמי הבראה, חופשה שנתית, ימי אבל, חופשות חגים, ביטוח פנסיוני, קופת גמל, קרן השתלמות, תוספת סיכון ועוד. זכויות אלו מעוגנות בחוקים, בפסיקה, בהסכמי עבודה אישיים או קיבוציים וכיוצא בזאת. עובד שנגרעו ממנו זכויות סוציאליות שלא כדין, יכול להגיש תביעה כנגד מעסיקו בבית הדין האזורי לעבודה. 

 

סוגיות שכר וזכויות סוציאליות מטופלות ע"י עו"ד לענייני עבודה

עובדים רבים חווים מצד מעבידיהם קיפוח ואי עמידה בדרישות החוק או בהסכם העבודה, בנושא השכר ו/או הזכויות הסוציאליות המגיעות להם. במקרה כזה יש להסתייע בשירותי עו"ד לענייני עבודה המיומן בתחום. עו״ד ונוטריון ירין חסון הינו בעל ניסיון רב בניהול ובהגשת תביעות של עובדים כנגד מעסיקים אשר פגעו בגסות בזכויות השכר והזכויות הסוציאליות המגיעות לעובדיהם. נסיונו הרב של ירין, הן בליווי עובדים והן בליווי מעסיקים, לימד אותו לאורך השנים כיצד לפנות למעסיקים בחסות החוק והפסיקה, ולדרוש ולקבל את שמגיע לעובדיהם על פי חוק.

עו"ד ירין חסון
עו"ד ונוטריון ירין חסון
דיני עבודה, משפט מסחרי, דיני משפחה
לייעוץ מיידי
08-6233-274

צרו קשר

תחומי עיסוק קשורים